Направићу владу са Коштуницом Reg10

Join the forum, it's quick and easy

Направићу владу са Коштуницом Reg10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Направићу владу са Коштуницом

2 posters

Go down

Направићу владу са Коштуницом Empty Направићу владу са Коштуницом

Порука by Нашиста Sat Sep 19, 2009 1:39 pm

Томислав Николић, председник Српске напредне странке, очекује да његова странка и коалиција ДСС и НС догодине преузму власт у Србији
Направићу владу са Коштуницом

Направићу владу са Коштуницом 12763

Томислав Николић, председник СНС-а, на почетку разговора за Правду каже да је његова странка у првих годину дана свога постојања остварила циљ који је пред себе поставила. Према његовим речима, Србији је недостајала таква политичка странка која неће зарад ЕУ признати независност КиМ, а са којом сарадњу жели и Исток и Запад. Како је рекао Николић, СНС очекује да после ванредних парламентарних избора чини окосницу будуће владе Србије.

Како бисте оценили првих годину дана постојања СНС-а? Да ли је то странка за промене? Јесте ли очекивали овакав успех?
– СНС је остварила циљ који је себи поставила најпре једна група посланика у Скупштини и функционера СРС-а, који се нису сложили са оним што се дешавало у тој странци. Потом, и огроман број грађана, који су нам прилазили уверени да стојимо иза речи које изговарамо. Наша дела су потврдила да је Србији недостајала једна таква политичка странка за промене, са којом желе да сарађују и Исток и Запад.
Колико се променио ваш став према Војиславу Шешељу од када сте напустили СРС? Да ли после годину дана можемо да кажемо да је сукоб са Шешељем кулминирао око подршке Закону о ратификацији Споразума о стабилизацији и придруживању Србије ЕУ?
– Нећу да говорим о Војиславу Шешељу у негативном смислу. Разишли смо се зато што је он покушавао уназад годину дана, пре него што смо се заиста растали, да натера остале чланове да гласају за моје искључење. То је била његова жеља и не желим да улазим у разлоге. Данас та странка, која се вратила у 1991. годину, каже да ће пре да сарађује и да може да сарађује пре са ЛДП-ом него са СНС-ом, и то више није странка.
Па и СРС жели да дође на власт...
– Они немају одговор на питање да ли су за то да Борис Тадић буде скинут са власти или не. Онај ко жели да Тадић оде са власти, мора да сарађује са СНС-ом. Дошло је до застоја у броју освојених гласова у СРС-у. Били смо спречавани да победимо, и ту је негде достигнут максимум, популарност је почела да пада. Да нисмо урадили овако како јесмо, не би имао ко да победи Тадића и не би имао ко да смени ДС и њене сателите са власти. Сада смо потпуно задовољни.
Многи вас критикују да се СНС није у потпуности профилисала?
– Организационо још увек имамо проблеме, зато што је ова странка финансирана, како би људи рекли, са ливаде, без и једног динара инвестиција од државе, иако имамо довољан број мандата да бисмо могли да се по Закону о финансирању издржавамо. Могли смо можда још мало више организационо да постигнемо и нисмо одржали обећање да ћемо у року од шест месеци имати изабране органе. Требало је разбити ту фаму о нашем деловању за власт, коју је делимично ширила ДСС, тврдећи у првим месецима да се још нисмо профилисали и да тек треба да виде јесмо ли власт или опозиција. До пре неколико месеци, ми нисмо имали политичких сарадника, а онда смо склопили споразум у пет тачака са ДСС-ом и НС-ом.
О вама и о СНС-у се свашта причало...
– Имали смо велики посао, да се најпре покажемо као странка. Говорили су да смо формирани како би учествовали у издаји КиМ-а. Затим, да ја као њен председник треба да сведочим у Хагу против Војислава Шешеља. Дакле, требало је побити све лажи које су о нама изговарали радикали.
Који су сада ваши сарадници, поред ДСС-а и НС-а?
– Знам да ће СРС тешко да се одлучи за даљу сарадњу са нама, али ће им зато бити и тешко да пређу цензус. Требало би да не слушају по мало свог председника или да га бар убеде да је живот у Србији нешто друго, и да њихова изолованост не води ничему. Са ДСС-ом и НС-ом се негде затвара круг странака које би са нама могле да чине тај блок за који сам убеђен да побеђује на следећим изборима. На жалост, СПС би желела да остави утисак како може и са једнима и са другима.
Да ли сте остали при ставу да Србија не треба да улази у ЕУ уколико се као услов за улазак у ЕУ намеће независност Косова и Метохије?
– Нема ЕУ уколико је услов КиМ. То знају и у ЕУ. Наш став је такав и то нико не жели ни да нам помене.
Оптуживали су вас и да сте настали као странка која треба да помогне ДС-у да влада, како би се разбила опозиција. А испоставило се да сте најоштрији критичар политике Бориса Тадића.
– Ширили су лажи, говорили су да смо формирани да би помогли Борису Тадићу да остане на власти. Само је требало да прође време. Лако је оптужити човека или странку, али где су сада те нове оптужбе и где су сада докази за то? Да ми нисмо формирали странку, Тадић би мирно могао да влада бар још 20 година. Данас се зна, победиће или ДС или СНС. Нико у Србији не каже победиће заједно ДС и СНС, осим функционера СРС-а. То је потпуно бачено у воду.
Значи да у потпуности искључујете могућност да формирате власт са ДС-ом, после неких будућих избора?
– Апсолутно!
Када можемо да очекујемо изборе? Говорили сте да је то март следеће године?
– Знате, то је моја велика жеља. Нико не може да гарантује када ће бити избора. Ни они који кажу да их неће бити, не могу да вам гарантују како их неће бити. Схватио сам у разговору са западним дипломатама у Београду да они подржавају ову Владу и да нису расположени да дође до ванредних парламентарних избора. Отворено сам им рекао и у Бриселу шта могу да очекују од нас и шта је наш став. Изгледа да од ДС-а могу много више да очекују, зато не дају да они оду са власти. Али и Тадића и мене могу да демантују грађани, који би могли сами да издејствују изборе, поновивши 5. октобар 2000. године, што ја не волим и не желим, али ситуација је све лошија.
Хоће ли напредњаци успети да формирају будућу владу?
– Никада у политици не можете да будете потпуно сигурни. СНС не може да направи ниједну грешку, док актуелна власт не може да поправи ситуацију. Задужују се новим кредитима са којим треба да се закрпи буџет. Тражили смо новац од ММФ-а, Кине, Русије... То није новац који ми тражимо да бисмо направили фабрике, то је новац који треба да бацимо у буџет, а који ће да враћају наша деца или друге политичке странке које ће да дођу на власт. Ипак, убеђен сам да ћемо као странка, која ће да освоји највише гласова, успети да организујемо нову владу.
У каквом сте односу са ДСС-ом и НС-ом? Речено је да сте се пре две седмице поново састали са Коштуницом. О чему сте разговарали? Да ли је било говора о некој заједничкој предизборној коалицији или стварању опозиционог блока?
– Не! Војислав Коштуница је затражио да разговарамо зато што су се догађале чудне ствари у односима између СНС-а и ДСС-а, на које нисмо утицали ни он ни ја. Јавно сам затражио да се изјасни да ли он организује део кампање која се врши против СНС-а. Он ме је уверио да са тим нема ништа и да је то неколико грубих омашки његових чланова, којих је било. Ми нећемо правити предизборни савез или коалицију, али смо се договорили да то урадимо после избора.
Када сте се последњи пут чули са Борисом Тадићем?
– Нисам се чуо са њим одавно. Звао сам га телефоном пре неколико дана, када ми се обратио Александар Родић, један од оснивача Курира. Замолио ме је да интервенишем код људи који односе документацију из тих новина. Хтео сам да позовем председника Србије, да му кажем, ако не зна, да Млађан Динкић затвара Курир. А хтео сам и да га питам да ли може да утиче на полицијске и пореске органе да по закону оставе копије оригинала и реверс. Међутим, он се није јавио, иако у телефону има забележен мој позив.
Сада сте у Москви. Који је циљ ваше посете Руској Федерацији и са ким сте се све састали?
– До сада сам се састао са председником Савета Федерације Сергејем Мироновим, првим замеником министра спољних послова Владимиром Титовим и генералним секретаром Организације уговора о колективној безбедности седам бивших совјетских република, господином Николајем Борђужом. Циљ је да се оствари што чвршћа подршка Србији у очувању њеног територијалног интегритета на КиМ-у, као и подршка иницијативи Србије за саветодавно мишљење Међународног суда правде о легалности проглашења независности Косова. Разговарао сам о потреби интензивне сарадње две земље у области међународне безбедности и борбе против тероризма. Очекује ме још сусрета са више високих руских државних званичника.
Бошко Јакшић је рекао у колумни Политике да је ваш одлазак у Русију уговорио Бора Милошевић, брат Слободана Милошевића. Да ли је то тачно?
– Наравно да није. Позвао сам Бору Милошевића, као осведоченог пријатеља добрих односа Србије и Русије и мог осведоченог пријатеља, као и пријатеља политике коју спроводим, као човека са којим сам увек у Москви ишао код најважнијих људи и свуда је био дочекиван са поштовањем, и рекао му да имам уговорену посету у Русији. Замолио сам га да ми прави друштво за време те посете, што је он и прихватио. Бошко Јакшић је у том чланку увредио Бору Милошевића, који заиста много ради на унапређењу односа Русије и Србије. То што је написано не приличи једном човеку који нема мрљу у каријери. У том чланку је свега било, да је жртвован како бих ја имао добре односе са Русијом.
Ускоро, према неким најавама, путујете и у Америку. И раније је постојала идеја о вашем одласку у САД?
– То је следећа етапа. Био сам у Бриселу, сада сам у Москви и природан след догађаја је да будем и у Вашингтону. Имам позив и од српске дијаспоре да мало одем тамо и да са угледним људима који много значе у америчкој политици објасним ситуацију у Србији.
Како је дошло до промене америчког става према вама? Када планирате тај пут?
– На неком нивоу могу да разговарам и са представницима америчке администрације, иако нисам никакав државни функционер, али и они знају да је СНС следећа странка која ће да води Србију. Мислим да ће то бити занимљив разговор. Бићу искрен и отворен са људима у Вашингтону и рећи ћу им оно што им се свиђа и не свиђа. Чекамо да прође обележавање првих годину дана странке и да прославим своју крсну славу, а онда ћу тек да седнем и да отпутујем.
Нашиста
Нашиста
Администратор

Број порука : 849
Join date : 07.07.2009
Локација : Наша Србија

http://www.nasi.org.rs

Назад на врх Go down

Направићу владу са Коштуницом Empty Re: Направићу владу са Коштуницом

Порука by srednji63 Sat Sep 19, 2009 8:03 pm

Пази да нећеш : daaaa :
srednji63
srednji63

Број порука : 317
Join date : 08.07.2009
Локација : неђе у средини...

Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму