КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч Reg10

Join the forum, it's quick and easy

КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч Reg10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч

2 posters

Go down

КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч Empty КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч

Порука by Србски Витез Fri Jul 10, 2009 1:24 am

Кад год ово прочитам сузе ми крену.



Пише: Јована Радовановић, 11 година, Ораховац

Многи људи не знају шта значи Косово. То није парче земље, нити област на географској карти.
Косово јесте мало, али је ипак толико велико.

Има места за свакога јер је Господ подарио ову свету земљу свим људима. Мало јесте, али вредно као драги камен. Мало је као гутљај воде без којег се не може, као ваздух без ког се не дише, а велико је као Сунце, које греје цео свет свом топлином љубави. Велико је као стена која стоји чврсто и несаломљиво, јер су косовски корени дубоко зарасли још одавнина, а корене су пустили преци и свеци.

Постоје и сведоци томе, а то су наши манастири, којима се сваки Србин дичи и поноси. Господ је освештао Косово и зато се каже да је оно српски Јерусалим. Косовски народ је пун љубави и вере, које посвећују манастирима и свим људима. Ту љубав ми смо одавно показали нашим људима који нас посећују и бар за тренутак потруде се да заборавимо шта смо доживели и колико смо до сада пропатили. Али када они оду, ми остајемо са истом тугом, а њима показујемо да су српска вера и љубав најчвршће. То је одувек тако било и тако ће и даље бити.

Косово је симбол српске вере и симбол свих Срба. Народ на Косову се увек моли у манастирима да сваког Србина Бог заштити. На Косову сија најлепше сунце и цвета најлепше цвеће. Најлепше цвеће јe косовски божур, јер је изникао као симбол Косова и Косовског боја. Косовом су ходали наши свеци: цар Лазар, цар Душан, Стефан Дечански и многи други који су оставили велика богатства иза себе. Највеће богатство су манастири из 12, 13. и 14. века. Оставили су нам православну веру и проширили хришћанство.

Косово је предивно јер је испуњено манастирском лепотом. Цело Косово мирише на тамјан, љубав и наду. Велико је чудо што и у овим тешким тренуцима Косово и даље стоји гордо и поносно. Могу да узму Косово, али никада неће узети хришћанску косовску веру, нашу крв и наше срце косовско, јер се неће примити у душманске груди. То се не сеје и не прима – то нам даје Господ и слава Њему, и хвала Богу што сам хришћанка и што имам крст на челу. Као и сви који сада ово читате.
Ове речи што сам навела мало су и бојим се да сам много тога испустила, јер не постоје речи које се могу употребити да би се описало наше свето Косово, али Господ ће сваком показати и хвала Му што ми је послао све ове речи које вама пишем.


Јована Радовановић, 11 година, Ораховац






Лепо је бити слободан као птица
Пише: Јована Радовановић, 11 година, Ораховац

Лепо је бити слободан као птица и путовати где год желиш. На Косову је то немогуће, јер живот деце на Косову је као у кавезу. Ја сам птица у кавезу која сваког дана сања да слободно живи и да слободно лети. Али су моја крила сломљена, душмани су их одрезали до рамена. Зато тако усамљена седим у кавезу(логору) и пишем све ово. Овако ми некако лакше, на неки начин изјадам се и на тренутак прође ми... Тако свако дете на Косову живи и осећа. Свако дете машта о слободи, и верујте да свако дете размишља као и ја. Исте су нам жеље, исти снови, иста туга, исти бол, све исто... Сви желимо само једно СЛОБОДУ. Желимо да се слободно крећемо да путујемо без бриге од напада албанаца. ЖЕЛИМО ДА СЛОБОДНО ДИШЕМО!!!!

Ми путујемо конвојем, аутобусом УН, са дуплим стаклима. Кажу тако је безбедније, путујемо кроз целу Метохију, где нема ни једне Српске енклаве, све су опустошили, целу Метохију. Нама прва Енклава је Косовска Митровица, а то је два сата од Ораховца. Пратњу немамо, не прати нас Кфор ни милиција, али има нешто је и више од пратње, и много јаче од свега овога, а то је СВЕВИШЊИ ГОСПОД. Он нас чува током путовања. Честа смо мета напада, каменују конвој, прете нам прстом, и руком показују, како ће нам главу одсећи...Кад друга деца ван Косова путују гледају кроз стакла аутобуса или аута лепе призоре и ливаде и пропланке, срећу манастире путем а ми... Ми срећемо албанске богомоље, њихове заставе, споменике од убице УЧК!!!

Срећемо Српске спаљене куће, порушене цркве, гробља у коровима, и разна албанска дела. Често причамо са другарима и другарицама, о лепом и срећном детињству, свак каже шта би волео, где да оде шта да види и тако идемо путем маште... И онда станемо и сви заћутимо, и онда се у тој тишини зачује уздах из наше груди...само пусте жеље...тад схватимо где смо и ко смо ми...
Србски Витез
Србски Витез

Број порука : 194
Join date : 09.07.2009

Назад на врх Go down

КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч Empty Re: КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч

Порука by Србски Витез Fri Jul 10, 2009 1:25 am

Косовска туга

Људи су пуни неостварених жеља, и стално чезну за њима!

И ја сам једна од њих!

Моја жеља није велика.

Оно што ја прижељкујем не мери се прљавим хартијама које се зову новац.

То није скупоцена справа која би заситила наше људске незасите очи. Нису ни лепе ципеле ни модерна хаљина.

Ова прескупа задовољства не чине човека, нити је човек богат ако све ово има.

Имала сам прилике да причам са људима који су отишли са Косова и Метохије. Увек причају о њиховим проблемима, да им је тешко и да су за моје схватање ствари тужни због нечега што није вредно и без чега се може живети поштено. Можда је то божија казна због тога што су напустили дедовину, а уз то и распродали имања.

Док они причају ја их пажљиво слушам, баш онако како сам васпитавана, по старим добрим косовским обичајима. Мени је све тако чудно док их слушам и патам се зашто они гледају на свет другачијим очима. Моје схватање о вредности и значају живота постало је још веће, једноставно сам схватила шта значи живети живот дотојан човеку. А мени је тако мало потребно да будем срећна, једна мала ''ситница'' која ми је однела десет година живота.

Само ја и мој народ на Косову и Метохији знамо колико те ситнице могу да усрће једно заробљено људско срце. Схватила сам колико је тежак живот, колико ми деца са Косова и Метохије патимо и тугујемо, колико бола, патње и јада могу да издрже мала дечија српска срца на КосМету.

Косовска туга је другачија од сваке друге, она је дубоко скривена у нама и само онај ко живи на Косову и Метохији може да осети цену слободе. Тешко је борити се са тугом и скривати осећања. Овде деца одрастају преко ноћи, преко ноћи оставиш своју најдражу играчку и украду ти срећно детињство.

Само деца на Косову и Метохији знају да стегну срце и не заплачу када им се плаче. Мали српски-косовски јунаци свакодневно гутају горчину непроливених суза, и трају у борби против света и својих правих осећања. Осмех побеђује тугу, а лажни сјај у нашим очима нека пробада очи душманима.То су косовска деца некада под Трцима, а данас под целим светом, јер српске мајке рађају јунаке. Зато не дам болу да ме савлада и освоји моје срце да не обрукам гробове мојих прадедова – косовских јунака што изгибоше у Косовском Боју.

Једино Господ види нашу тугу, а његова сила даје нам снагу да трајемо и истрајемо, јер само праведни опстају. Сви коју су следили Господа Бога нашега Исуса били су прогањани, а ми Срби смо једни од многих.Стена која чврсто стоји на мојим грудима зове се косовска туга, мучим се да је померим, да удахнем слободу. И све више мучи ме баш као и ова неизвесна ноћ, не знам која је по реду?

Одавно сам престала да бројим дане туговања.

Године за годином пролазе, време неуморно одмиче, стрпљиво и са вером у Господа очекујем боље дане, још увек сам у родном крају, у Ораховцу, неки су га назвали енклава, гето, логор, ма како га звали за мене је рај кога ћу бранити мачем који куца у мојим недрима.

Јована Радовановић
Србски Витез
Србски Витез

Број порука : 194
Join date : 09.07.2009

Назад на врх Go down

КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч Empty Re: КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч

Порука by Србски Витез Fri Jul 10, 2009 1:34 am

Владика Атанасије Јефтић

ВАПАЈ СРБА
КОСОВА И МЕТОХИЈЕ


Благословен си, Господе, Боже Отаца наших, и праведна су сва дела Твоја, и истинит си у свему што чиниш, и прави су путеви Твоји, и судови Твоји истинити и спасоносни.

Судбе истинске и праведне, и карање спасоносно, учинио си над нама у свему што си нам учинио, и што си навео на нас, и на народ наш и земљу нашу, због грехова наших. У истини и правди Твојој предао си нас у руке непријатеља безаконих, мрских одступника и безбожника домаћих, и поробио нас туђинским господарима неправедним, и тирјанину светском злобнијем од свих на земљи.

Ти се разгњеви и ми сагрешисмо, рекао је неко од слугу Твојих у старини. а нама је приличније да кажемо: Ми сагрешисмо, и Ти се зато разгњеви. И заиста сагрешисмо, и безаконовасмо, и одступисмо од Тебе и од завета Твога; прегрешисмо у свему, заповести Твоје спасоносне не послушасмо, нити одржасмо, нити сатворисмо, као што си нам заповедио, да нам добро буде.

И сада, Господе, не можемо отворити уста своја; посрамљење и поруга постасмо свима људима, и свему роду људском на земљи. Јер, Владико Господе, умањисмо се већма од свих народа у свету, и понижени смо по свој земљи нашој, и посвуда од запада до истока, због зала и неваљастава вођа наших, и тирјанства охолих моћника земаљских, због многих посртања и грехова наших.

Као Патријарх отац наш, и ми данас по Косову и Метохији говоримо: "Дан и ноћ бежећи са својим осиротелим народом, од места до места, као лаћа на пучини великога океана брзамо, чекајући када ће сунце заћи и преклонити се дан, и проћи тамна ноћ, и ова зимска беда што нас снађе. Јер нема онога ко нас штити, ни од туге што нас ослобађа. Мука наша утростручи се, и рекосмо са сузама: Докле ћеш нас, Господе, заборављати до краја, докле ћеш се наоружавати на наслеђе Твоје? Устани, Господе, зашто спаваш, зашто лице Твоје, Боже наш, окрећеш од нас? И опет: Устани, Господе, помози нам Имена Твога ради. Тако свагда ридање ридању придодајемо, и ниоткуд помоћи не можемо добити".

Јер, Господе Вишњи и Свевидећи, нема у времену овом међу нама кнеза, ни вође, нема човека Србина непатворена; нема жртве чисте и неупрљане, нити приноса од срца права и неокорела. Сви зађосмо са пута Твога, због нашег удаљења од Тебе, због нашег остављања Тебе, Извора Живота, и обраћања ка новоископаним бунарима, у којима је вода закужена пре но што је и сасвим пресахла, па нас поје мутним водама и брлогом, трују нас отровом својих акрепа и светских змија. Зато си праведно допустио на нас ову богоостављеност, заслужено а небивало отуђење од Тебе и од Народа Твога, и од себе самих, у својој земљи и својој кожи.

Храмови Твоји у земљи нашој оскрнављени су и спаљени, свете обитељи монашке попране су и разорене. Часни крстови и иконе светих Твојих Угодника и Мученика полупане су и погажене најпре ногама домаћих безбожника, и затим и страних иноверника и иноплемених окупатора. И данас, као у турско доба, у овој Светој Земљи стародревних задужбина Отаца наших "Сам у цркви Христос руке Своје шири, чекајући паству које више нема". А нема је, јер је стадо Твоје издано и продано, препуштено вуковима, предано у руке нељудима, уљезима и освајачима, распродато низашто као робље склавинско, остављено на милост и немилост окорелих туђинаца и злочиначких арнаутских угњетача.



Од Пећске цркве, Дома Спасова, који опседају јаничари да га још једном запале и опљачкају, и од читаве на обе стране Дрима прострте Метохије, сада сасвим прогнане и попаљене, па преко спаљеног и разореног Неродимља до спаљеног Манастира Бинича у Поморављу, и до из дана у дан све више нападаног древносрпског Изморника и Новог Брда; и опет од Жар планине и спаљених Манастира Свете Тројице у Мушутишту и Светог Марка у Кориши, до српских згаришта у Подкаљаји у Призрену, и даље преко сравњеног до темеља Манастира Зочишта крај немањића Хоче и новог концлогора за Србе у Ораховцу, па до НАТО-бомбама разореног Голеша и огњем и мачем расељене Милутинове Приштине и Лазареве Самодреже, и Полабља и Бајгоре, пружа се наше ново Косовско Распеће, као што пре шест векова беше распрострт велики Крст над истим Косовским Разбојиштем. Но тада, Оци наши, и у телесном поразу духовно непоражени, написаше на Крсном стубу Косовском ове речи спомена живе вере и чојства и јунаштва:

"Човече, ти који Српским земљама ходиш, ма ко да си, ма шта да си, странац или овдашњи, кад дођеш на поље ово, које се Косово зове, по њему целом угледаћеш пуно костију мртвих, а међу њима видећеш тада камено биће, мене Крстозначног и освећеног како насред поља усправно стојим….

Овде је некада био велики самодржац, чудо земаљско и владар српски, по имену Лазар, велики кнез, побожности непоколебљиви стуб, бескрај богопознања и мудрости дубина, огњени ум, заштитник странаца, сиротињи помоћ, гладнима хранитељ, тужнима милост и утешитељ, онај који све воли што Христос хоће…"

А ево, Господе Самилосни, после шест столећа, завлада овде над нама лажни цар и лажни пророк са Газиместана, пре потурица неголи Србин, који нам говораше да неће бити издаје, нама који знамо да је издаја већ била, а сада се само обелоданила. Са таквим безбожним вођом и несрбином, остасмо сада "код Земље без земље, код Косова без Косова, код Милоша без Милоша, код себе без себе", код образа и поштења без образа и поштења, јер нам га тај безбожни комуниста, нечовек и расрбин, одузе и упрља. Зато такав, по речи српског песника, није ни могао нити може да брани и одбрани Косово, јер "Не може Агарен и одступник да брани твој род, нити паликућа од пожара да спасава, из ропства мисирског неће те извести рука Фараона, лажни избавитељ пречицом води до новог ропства и Вавилона". И овај паликућа своје и туђих кућа, варалица и издајник, пречицом нас је довео до овога пакла и безизлаза, у којем су невине жртве непокопане, деца поклана неоплакана, светиње спаљене и оскрнављене, цео народ поруган, погажен и понижен.

Његово десетогодишње безумље и нечовештво приписано је народу моме, који народ јесте грешан, али је ипак Народ Божији, јер је народ савести и покајања. А слични овоме тирјанину туђинци тирјани и лицемери, налицкани а окорели нељуди псевдохришћанског Запада, но од њега виспренији у лукавству, препреденији у дволичењу, овога отступника од Бога и народа хоће таквим какав је, да би могли и нама радити оно што њихово нечовештво ради малим људима и народима по васељени. Они по себи о њему мисле, да је и наш народ такав исти, и спрдају нам се и они и њихове домаће улизице, идолопоклоници Есперије, Нове Демоније, што ми још верујемо да смо народ Божји јер верујемо у Правду и Истину Божију, и што се још увек држимо Небеског завета Отаца наших, Косовског опредељења Мученика и Новомученика наших.

Заиста је праведно и истинито што народ наш Косовски данас зна и осећа да "Бог се драги на Србе разљути, за њихова многа сагрешења; наши вођи закон погазише, за правило лудост изабраше. Великаши проклете им душе, на комаде раздробише царство; великаши грдне кукавице, постадоше рода издајице".

Пет векова страдасмо од туђинаца, никад потпуно ослобођени, али и никад до краја поробљени, нити отуђени од Бога и себе самих. Страдасмо од најезде свакога зла са Истока и са Запада, али највише пострадасмо за ове последње педесетогодишње окупације од отуђених од Бога и народа безбожних и нечовечних комуниста и неокомуниста, који овде и дођоше и завладаше нама помоћу западних безбожника и антихриста, од којих нам, и опет преко њих, дође и ово данашње најгоре и потоње зло. Од тих нељуди тмурно светлећег и уједно мрачећег Запада никада нам и не дође слобода и човечност, него само такозвани "нови светски поретци", нова поробљења која смењују она претходна, попут овог садашњег тирјанства и бомбардовања, од Ускрса до Ускрса и од Великог Петка до Великог Петка. Последње њихово тромесечно НАТО-бомбардовање народа недужног и поробљеног, овај домаћи тирјанин и они тирјани велеречиво проглашују, сваки за себе, за своју победе, а ко је онда поражен, Господе, Судијо Праведни? - Поражени смо ми, народ недужни, сужњи поробљени, Господе над Војскама Небеским и Судијо над тирјанима земаљским
Србски Витез
Србски Витез

Број порука : 194
Join date : 09.07.2009

Назад на врх Go down

КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч Empty Re: КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч

Порука by Србски Витез Fri Jul 10, 2009 1:36 am

Седимо, Господе, на рекама косовским и метохијским, на Лабу и Ситници, Дриму и Бистрици, и плачемо као некада народ Твој Израиљ у Вавилону. Не дају нам ни воде чисте пити, ни жито наше зрело пожњети, ни убијене наше сахранити, ни песме косовске заветне певати. Са сузама хлеб свој сухи једемо, а говоре нам о изобилној хуманитарној помоћи, коју нема ко од кога чиста срца да прими, јер нам са нуђеном помоћи долазе разне уцене и продаје вере за вечеру; у многим местима нема коме ни да се разда, осим понеки старац и старица, избачени из својих кућа и станова, злостављани ранама и модрицама по телу и души, ако су још уопште и преживели, као што је у Подујеву и Приштини, Штимљу и Призрену. "Три старице држе Крст на Косову, код триста хиљада Срба што беше овде , плач је једне полуслепе старице, коју тенковима чува светска НАТО-сила! Две трећине Срба из "етнички очишћене" Метохије и из већине градова и насеља Косова, "од Чечана, побро, до Звечана", изгнани су и протерани, десетковани као сиротиња раја у турско и "власи" у усташко време, па нас још више бројем смањују и умањују, и све питају хумани посетиоци са Запада и њихови двооки а слепи код очију дипломати: "Колико вас је још остало?" Мучени Владика Косовско-Метохијски, сирак тужни без игде икога, одговара им горко и са сузама: "Малобројни смо, али смо неизбројни".

Дошла је на Косово велика и пребројна светска сила, кажу: да заустави насиље, да престане претходно прогоњење, а под том светском силом само су увишестручена зверска зла и насиља над нама, убиства и затирања каква свет још видео није. Својим бомбама и ракетама пре тога су затрли наше пшенице и винограде, нема жита ни за просфору, нема вина ни за Летурђију. Сва су поља Косова и Метохије изрована бомбама, баште и вртови затровани, душе наше нечовештвом загорчане и поништене. И сада, под новим "миротворцима", зло и насиље над читавим једним народом увећано је до непреглеђа и непредвиђа, јер се крај овом страданију не види, јер сила њихова неће да стане на крај злочинству арнаутском. А и како би када су им вође тих злодјеја савезници и сарадници у њиховом новоколонијализму, у њиховој владавини светом кроз дрогу, оружје и новац, и кроз остала разбојништва, названа тамоњиховом "демо(но)кратијом".

Где год су досад дошли ти нељуди са Запада, свугде су доносили само рат и несрећу. Кажу да долазе да донесу мир и права свима, а собом доносе већу несрећу и неправду, зла не разрешавају, него још већма умножавају и продужавају. Наласкани су а груби, фини су а брутални, као оруђа и оружја њихова, нечовечни као безбоштво антихристијанства њихова. Говоре да су они мерило света и свега на свету, а меру Правде и Истине нити имају нити хоће да знају. Велеречиви су на устима о "новом поретку" ствари у свету, а стари су и изанђали као греси и нечовештва њихова. Оветшаше у срцима својим, разједа их црв сумње њихове да се не би како показали неуспешни и тиме изгубили поверење (они кажу "кредибилитет" НАТО-а) да су вођи и усрећитељи свега човечанства. Њихов је "нови поредак" само стармладо поробљење прастарим страстима и похлепама њихових интереса, луциферског им властољубља, којим смерају да свет покоре себи и по себи га прекроје. А ко то неће, њега проглашују за најгорег, за нетрпељивог, за "некооперативног" у само њиховим плановима, и зато за таквога нема права ни да постоји ни да живи. Пуна су им уста речи о слободи, а сами су робови најнижих страсти и нескривеног идолопоклонства лажним боговима. Куд год дођу и прођу "трагови им смрде нечовјештвом". Стално вичу: Мир, мир! - а мира немају у срцима својим и савестима својим. Зато где дођу доносе немир, са једним јединим аргументом мира: бомбама, тенковима, окупацијом, НАТО-пактом. У души им је рат, зато где год се појаве сеју ратове, или без објаве рата воде "ваздушну кампању", како еуфемично зову затирање земље и народа отровним бомбама и пакленим ракетама. И све то зову Европом и Западном цивилизацијом, а ми то зовемо натоизацијом и последњих остатака од Европе; сумраком једне, некад хришћанске цивилизације. Јер је последња реч те цивилизације - мамон, оружје, батина само с једним крајем. Заиста су постали "маљ Земље", као што је био Египат и Вавилон, Рим и Стамбол, а у наше време Берлин и Брисел, Њујорк и Вашингтон. Нема ни стварне људске цивилизације ни људске културе код њих, него је лицемерна политура, црвоточина испод глатке коре, гној испод улепшане коже. Кажу да они неће комунизам, а владање им је као и комунистичко: тирјанско поробљење људи и народа, гажење по срцима и савестима Људи и народа, велеречива хипокризија о "људским правима, слободама и једнакостима" - либерте, фратерните. егалите, оу ла морт -, а стварност им се своди на једначину смрти, ваљак поништења свега што није као они, јер претендују да сви буду по њиховој слици и прилици, по лику и подобију Звери апокалиптичке, не Христа него Антихриста, не Бога и Богочовека, него човеко-бога и псевдо-бога.
Србски Витез
Србски Витез

Број порука : 194
Join date : 09.07.2009

Назад на врх Go down

КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч Empty Re: КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч

Порука by Србски Витез Fri Jul 10, 2009 1:37 am

Вековима нам не дају да се ослободимо, нити своју кућу да уредимо; стално нам намећу своје диктате и унапред октроисана решења, која не могу ни да се остваре, а камоли да се одрже, јер су производ насиља и неправде, дело не људске врлине него ђавоље вештине, плод подмуклости безбоштва и нечовештва. Но они и даље то чине упорно и насилно, да би опет могли да се мешају у нашу кућу, да манипулишу туђом муком и патњом. А нама ће вечито говорити, без трунке људског стида и кајања:

да смо неспособни да своју кућу уредимо, ред у својој авлији заведемо. Као да смо заборавили шта су нам све радили у ратовима и окупацијама које су над нама спроводили, и како су нас "ослобађали" да би нас чинили робовима двапут горима но што смо били. Тако да не будемо оно што смо били, и што можемо бити. него оно како нас они хоће, по лику и подобију свога самоидолопоклонства, како одавно рекоше Пророци Господњи.



Устани, Господе Боже мој, суди људима и народима по вечној Правди и Истини Твојој. Нека се уздигне рука Твоја, не заборави убоге Твоје до конца. Постави, Господе, законодавца над њима и нама, нека познају сви људи и народи да су само људи. Јер они који нас нападоше сада нас опколише и покорише, очи своје устремише да нас истребе, у земљу да нас сатру и трагове наше затру, Светиње Твоје да униште јер им сметају што нису као њихове. Кивни су на нас што знамо и памтимо да "мученој земљи, Мученика треба".

Боже Спаситељу наш, Надо свих крајева земаљских и оних најмањих и најудаљенијих, знамо из горког искуства живљења нашег, из историјског пута и устрајавања Отаца наших, да: што је дубља пропаст, то је и нада спасења већа. Јер то је тајна Крста Христа Твога, и тајна распећа наших на путу кроз ову Долину плача што се Земља зове.

Зато, Господе, Милостиви Човекољупче и Душеспасче, телом сатрвеним и душом сакрушеном, духом смиреним и језиком муцавим, молимо Те и преклињемо: да примљени опет будемо. Нека жртва поништења нашег буде благопријатна пред Тобом, и нека се и данас врши над нама света Воља Твоја. Јер нема постиђења онима који се уздају у Тебе. И сада, следујемо Ти свим срцем, и бојимо Те се, и тражимо Лице Твоје; немој нас постидети у овај страшни дан и час искушења нашег. Не предај нас до краја, Имена Твога ради; не раскини завета Твога, и не удаљи сасвим милости Твоје од нас, ради Отаца наших Теби угодивших, ради Саве Светитеља и Лазара Мученика, ради дечице невино прогоњене и сирочади уцвељене. Узбуни се душа наша у нама, и смути се срце наше у утроби нашој, кости се наше потрше у нама, од мноштва сагрешења наших, и од праведног гњева Твога. Уместо Немањића и Лазаревића, постасмо бранковићи и немилошевићи, од Орловића врапчевићи, од Танкосића танкодушићи. Издиру нам темеље храмова Твојих, и корене бића и битовања нашег. Хоће да нам сруше Високе Дечане и прелепу Грачаницу, да нам раскрсте Патријаршију и помунаре Љевишку. "Очни живац су нам растурили, сада би да нам и бели штап из руку отму. Земљу коју смо од Неба добили, неко им је обећао, и продао, и издао".

Али нас Ти, Господе Једини, немој издати. Ти нас, Боже Једини, нећаш оставити до краја љутим непријатељима и крвницима нашим, него ћеш нас призвати и опет оживети. Ако се и кожа моја распадне, и кости моје сатруну, опет ћу устати и стати преда Те, и славити Те, и исповедати се Имену Твоме Светоме. Јер смо били Народ стада Твога, а они нас учинише овцама за клање, лов зверовима и храну црвима.

Господе Благи и Свемоћни, погледај на убожјаке Твоје, вековима тлачене и гажене од свакога ко је овуда наилазио. Опомени се да смо прах земаљски, са душом у носу и утробом у рукама нашим. Па ипак, Ти си и над прахом у почетку стао, и из небића у биће нас призвао, и из смрти у живот нас превео и васкрсао. Јер си Ти Васкрсење и Живот, и милости су Твоје бездна многа, пред којима су сви греси моји као прах и пепео, који лахор Духа Твога развеје и Крст Сина Твога очисти и опере, те опет постајемо бељи од снега и светлији од сунца.

У свему овоме, Господе, ми Тебе не заборависмо, зато и Ти нећеш заборавити згажено лозје Винограда Твога. Ако ли заборависмо Име Бога нашег, ако ли пружисмо руке богу туђему и лажному, поврати нас и обрати нас; обасјај нас светлошћу Лица Твога; очисти нас од јавних и тајних грехова и прегрешења наших, васкрсни нас из свих гробова наших. Јер Ти си Бог Који је сишао у ад, и раскинуо окове сужања, и род Адамов васкрсао, и Царство нам Небеско завештао.
Србски Витез
Србски Витез

Број порука : 194
Join date : 09.07.2009

Назад на врх Go down

КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч Empty Re: КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч

Порука by Нашиста Fri Sep 18, 2009 5:08 am

Одлични текстови, свака част!

Јел овај први што је написала Јована Радовановић тадић читао у Уједињеним нацијама у време изборне тишине на председничким изборима 2008.?
Нашиста
Нашиста
Администратор

Број порука : 849
Join date : 07.07.2009
Локација : Наша Србија

http://www.nasi.org.rs

Назад на врх Go down

КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч Empty Re: КОСОВО И МЕТОХИЈА - најскупља србска реч

Порука by Sponsored content


Sponsored content


Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму